31 Temmuz 2011 Pazar

Hayırlı Ramazanlar!


Yarın Ramazanın ilk günü. Bu sebeple öncelikle hepinize hayırlı Ramazanlar diliyorum. Allah oruç tutanların yardımcısı olsun, malum hava çok sıcak ve oruç yaklaşık 16 saat sürüyor.

Ramazan ayının gelişi ve oruç tutmaya başlanılacak olması sebebiyle bugün sizlerle bir kaç bilgi paylaşmak istedim.

Sağlıklı bir ramazan geçirebilmek için bazı ufak önlemleri almalı ve bazı konularda dikkatli olmalıyız.

En başta sıvı tüketimi geliyor. Havalar çok sıcak ve bizler devamlı terleyerek su kaybediyoruz. Bu yüzden iftar ve sahur arasında sıvı alımına çok önem vermek gerekiyor. İftardan sonra mideniz rahatladığında çay, ayran gibi içeceklerde tüketmelisiniz. Özellikle iftarda tükettiğiniz içecekler mide sağlığınız için çok sıcak veya çok soğuk olmamalı.

Kahvaltı günün en önemli öğünüdür. Ramazanda kahvaltının yerini sahur alıyor. Gece yiyip yatmamak, sahura kalkmak bu yüzden çok önemli. Sahurda yüksek kalorili ve hazmı kolay yiyecekler tercih etmeniz gün içinde daha rahat olmanızı sağlar.

İftarda ılık bir çorba ile orucunuzu açmak ve ana yemeğe geçmeden önce 20 dk kadar beklemek yine mide sağlığınız için çok önemli. İftarınızı yaparken yavaş yavaş ve iyice çiğneyerek yemek yemelisiniz. İftar sofranızda bir sebze yemeği bulundurmak da hem sindirim sisteminiz için yararlı hemde uzun süreli açlık sonunda oluşan kabızlığı önlemek için.

İftar ve sahur arasında ara ara bir şeyler yemek de bedeniniz için faydalı olacaktır, özellikle meyve gibi yiyecekler hem vücudunuzun günlük ihtiyaçlarını karşılayacak, hemde yine sindirim sisteminizin düzenini sağlayacaktır.

İftar ve sahurda ağır yağlı yemekler, kızartmalar, şarküteri, acı ve baharatlı yiyecekler ve çok fazla hamur işinden kaçınmalısınız. Tatlı olarak da yağda kızarmış şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlılar tercih edebilirsiniz.

Şeker hastaları, kalp yetmezliği olanlar, kemoterapi alan hastalar, ağır kansızlığı olanlar, ağır karaciğer hastaları, böbrek yetmezliği olanlar, pankreatiti olanlar, aktif mide veya oniki parmak ülseri olanlar ve ishali olanlar oruç tutmadan önce mutlaka bir doktora görünmeliler.

Ramazan ayını ben asla sadece yemek yememe olarak görmem. Ramazan insanın nefsine hakimiyeti, sadece ağzını değil dilini hatta düşüncelerini bile tutması, kontrol etmesidir. Bence sahur ile iftar arasındaki açlık tek başına yetmez oruç için. Kalben ve fikren de oruçlu olmalı, kötü düşünce ve davranışlardan uzak durmalıyız. Özellikle trafikte orucun arkasına sığınıp kavga edenler her sene sinirimi bozarlar. Bu ne saçma bir çelişki aslında öyle değil mi! Hem Allah rızası için oruç tutup, hemde topluma ve bireye zarar vermeyi anlayamıyorum. Bu sebeple başta çocuklarıma Ramazan ve oruç için yapmaları gerekenleri anlatırken sadece yemek yememek değil, iyi ve ahlaklı bir insan olmanın da şart olduğunu anlatmaya çalışıyorum. Belki bu düşüncelerime karşı çıkan olabilir ama hiç kusura bakmasın fikrim değişmez :)

Sevgili arkadaşlarım hepinize sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir Ramazan diliyorum. Allah ibadetlerinizi kabul etsin inşallah.

Sevgiler...
5 yorum:

bir tutam kekik dedi ki...

canımm,çookk faydalı ve güzel bir paylaşım olmuş.

rabbim dualarımızın kabul gühahlarımızın aff olunduğu güzel bir ramazan,ı şerif ayı geçirmeyi nasip etsin hepimize inşallah...

selam ve dua ile...

Özgen dedi ki...

Senin de ramazanın hayırlı olsun arkadaşım dediklerine aynen katılıyorum sevgiler...

Keskinli,Ikizlerinannesi dedi ki...

canim hayirli ramazanlar güzel dileklerin icin cok tesekkür ederim sevgiler ...

Gülcan dedi ki...

çok faydalı bilgiler.klavyenize sağlık. allah hepimizin yardımcısı olsun inşallah.

pembe kekik dedi ki...

Hayırlı ramazanlar,verdiğin bilgiler çok güzel aklına,fikrine sağlık.Sevgiler:)

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...